35_20230311_233849.jpg

Přátelský zápas s VC Olympia Dresden

V pátek 10. 03. 2023 to konečně klaplo. Naše nejstarší družstvo odjelo k večernímu přátelskému zápasu s 2. týmem U18 VC Olympia Dresden (2. Mannschaft)

Na pražských PVG před čtyřmi roky padla první slova o možné spolupráci s drážďanským volejbalovým centrem mládeže, kdy nás Jakub Lébl seznámil s Christiane Fürst. Odchovankyně drážďanského volejbalu, německá reprezentantka, účastnice olympijských her v Aténách, mistrovství Evropy i světa a blokařka, která měla možnost poznat nejvyšší ženské soutěže v Itálii, Turecku i Japonsku stojí nyní po ukončení aktivní kariéry jako jednatelka v čele spolku VCO Dresden a vede zemské volejbalové centrum v Drážďanech. VC Olympia je líhní a základnou pro podporu mladých talentů pro bundesligový ženský klub Dresdner SC a vychovává ligové hráčky a německé reprezentantky. Svým profesionálním přístupem se Olympia Dresden stala jedním z nejuznávanějších tréninkových center dívčí mládeže v Německu. O sportovní a sociální rozvoj mladých volejbalistek se kromě trenéra základny stará asi 25 lidí (vedení spolku, trenéři, asistenti, fyzioterapeuté a psychologové) a mnoho dobrovolníků. U18 a U20 jsou pravidelnými účastníky a finalisty německého mistrovství. Spolupráce s kluby v regionu probíhá již výběrem děvčat v 1. a 2. třídách a dále znovu ve 12 letech. Mladší děvčata za speciálně stanovených herních pravidel získávají důležité soutěžní zkušenosti na úrovni dospělých od okresní a krajské ligy východ až po 2. národní ligu jih.

K přátelskému zápasu s jsme s 9 hráčkami ročníků 2005 - 2007 odjížděli bez výsledkových očekávání (neboť jsme věděli, že nás jistě čeká velká kvalita, a že bohužel nejsme v nejsilnější sestavě - 2 klíčové hráčky - libero a smeč se stále léčí z lyžařských zranění z jarních prázdnin) a přesto s vědomím, že nechceme odjíždět s debaklem. Velká krásná hala, počet připravených německých hráček a jejich výšková převaha budily respekt při nástupu na palubovku. Půlhodinové rozcvičení a v 18.30 hod. jsme šli do prvního setu, který jsme odehráli bez libera, a který patřil k těm nejpovedenějším. Utekl nám až jeho závěr a skončil 19:25. V druhém, nepovedeném přišel výpadek a vypnutí hráček i herních činností a výsledek 12:25, bylo tedy nutno experimentovat se sestavou a posty, v třetím setu jsme soupeřkám vzali 20 bodů a hra se začala zase zvedat a to platilo i pro několik pěkných volejbalových výměn v posledním setu, který jsme ukončili na hranici 16 bodů.

Nutno podotknout, že holky 2. VCO týmu, které proti nám nastoupily v nejsilnější sestavě mezi sebou měly i 3 německé reprezentační hráčky ve své kategorii, trénují každé odpoledne od pondělí do pátku techniku na balónu, k tomu středu dopoledne a navíc mají silové tréninky a fyzio kompenzace. Musíme objektivně shrnout, že se jednalo o nejkvalitnější soupeřky, které proti nám za poslední dobu stály. Ani v první skupině Českého poháru U20 nečelíme takové kvalitě, fyzické vybavenosti a herní vyzrálosti. Blokařka se 193 cm, smečařky 188 cm apod. ... naše nejvyšší blokařky měly po dlouhé době pocit, že nevyčnívají ... podívejte se na společnou fotku :-)

Dobrou zprávou je, že jsme se vrátili se zkušeností, že v nejsilnější sestavě a za dobrého týmového výkonu můžeme být důstojným soupeřem a herním partnerem. Jedním z cílů bylo přinést motivaci a ukázat děvčatům, že se stále máme kam posouvat, pokud budeme pravidelně s potřebnou intenzitou trénovat.
První zpětná vazba a emoce od hráček byly pozitivní, snad tedy vydrží ... rádi bychom domluvili další termín ... dle kalendáře soutěží a ČP by to mohlo být již koncem dubna, ale je potřeba být v plné síle a mít potřebný tah na branku. Možností by mohlo být i domluvení některého ze středečních nebo čtvrtečních tréninků do Drážďan.

Věříme, že jsme tímto krokem otevřely dveře pravidelné výměny zkušeností pro naše hráčky i trenéry, a to i pro další věkové kategorie (U12, U14, U16).

Děkujeme tímto týmu VCO Dresden - Christiane Fürst, hlavnímu trenérovi Andreasovi Rennebergovi a trenérům 2. týmu Wojziechu Jerzy Palesniakovi a Volkeru Grochau za přátelské přijetí a organizaci tohoto zápasu.

Po vzájemném zhodnocení probereme možnosti našich kalendářů a případné další společné akce.

My ve Volejbal Ústí nad Labem se již těšíme!

Za realizační tým pátečního zápasu

Miloš Volf / Petra Hvězdová

Související odkazy